Ćwiczymy na siłowni

Podczas zakupu materaca gimnastycznego należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych elementów, które wpływają na komfort jego użytkowania. Wśród najważniejszych parametrów można wymienić przede wszystkim materiał, z którego został on wykonany, rodzaj wypełnienia, twardość materaca, jego rozmiar, a także grubość materaca.

Materiał, z którego został wykonany materac

Najpopularniejszym materiałem stosowanym do produkcji materacy jest skóra syntetyczna, czyli dosyć tani materiał, który bez problemu wytrzyma obciążenie podczas treningu. Decydując się jednak na zakup takiego materaca, należy pamiętać o tym, aby nie ćwiczyć na nim w obuwiu, ponieważ w ten sposób można go uszkodzić. Taki materac idealnie sprawdzi się w warunkach domowych, jednak kupując materac do użytku w miejscach publicznych warto wybrać taki, który został wyprodukowany z plawilu. Materiał ten jest nieco droższy, jednak charakteryzuje go bardzo duża odporność na różnego rodzaju pęknięcia i przetarcia, przez co jest bardziej wytrzymały.

Wypełnienie materaca
Jedną z najważniejszych cech materaca jest jego wypełnienie. Takie materace nie powinny być wypełnione zwykłą pianką tapicerską, ponieważ pod wpływem ciężaru dosyć szybko się zużyje. Taki materac można zakupić głównie w marketach, dlatego też poszukując dobrego materaca, należy wybrać się do specjalistycznego sklepu. Najlepszym wypełnieniem jest pianka poliuretanowa wtórnie spieniana, jednak powinna być bardzo dobrej jakości, ponieważ jedynie w ten sposób materac przez długi czas będzie dobrze służył każdemu użytkownikowi.

Twardość materaca
Kolejnym dosyć istotnym parametrem jest twardość materaca, która powinna być w odpowiedni sposób dostosowana do ćwiczeń, jakie będą wykonywane na materacu. W sytuacji, gdy z materaca będą korzystać dzieci, w zupełności powinien wystarczyć miękki materac, który zapewni bezpieczeństwo oraz wygodę. Jeśli chodzi natomiast o sporty walki, to lepiej zdecydować się na twardy materac, który zapewni odpowiednią stabilność.

Rozmiar materaca
W przypadku większości ćwiczeń bardzo dobrze sprawdzi się materac o standardowym rozmiarze wynoszącym 200 × 120 cm. W sytuacji, gdy potrzebna będzie większa ilość przestrzeni warto złączyć ze sobą kilka materacy o tym samym rozmiarze. W takim przypadku warto zainwestować w specjalne rzepy, które wszywa się po bokach materacu. Dzięki temu żaden materac gimnastyczny nie będzie się, a to w tym przypadku jest najważniejsze.

Grubość materaca
Materace zazwyczaj mają grubość od 5 do 10 cm. Decydując się na zakup materaca miękkiego, warto zadbać o to, aby miał on grubość 10 cm. W przypadku materacy twardszych w zupełności powinien wystarczyć taki o grubości 5 cm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *